رودخانه بهداشت بیماری بهداشتی مبتلا شدن

رودخانه: بهداشت بیماری بهداشتی مبتلا شدن وزارت بهداشت اخبار پزشکی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی هنوز لیست کالاها و قیمت دلار جهت واردات آنها اعلام نشده است

نایب مدیر اول اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران ضمن اعلام اینکه هنوز لیست کالاهای اولویت‌بندی شده است جهت تخصیص ارز اعلام نشده هست، گفت: در شرایط فعلی اولویت‌بند

هنوز لیست کالاها و قیمت دلار جهت واردات آنها اعلام نشده است

هنوز لیست کالاها و قیمت دلار جهت واردات آنها اعلام نشده است

عبارات مهم : واردات

نایب مدیر اول اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران ضمن اعلام اینکه هنوز لیست کالاهای اولویت بندی شده است جهت تخصیص ارز اعلام نشده هست، گفت: در شرایط فعلی اولویت بندی جهت واردات کالا و تعیین قیمت های متفاوت جهت واردات آن ها بهتر از تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی جهت واردات همه کالاها و خدمات به طور یکسان هست.

به گزارش ایسنا، بعد از آنکه دولتمردان و معاون اول رییس جمهور در پی نوسانات ارزی چند ماهه اخیر اعلام کردند که جهت همه نیازهای مورد نیاز جامعه از دانشجویان، مسافران و واردکنندگان و تولیدکنندگان دلار ۴۲۰۰ تومانی به صورت یکسان داده می شود، به نظر می رسید مشکلاتی در تامین ارز این متقاضیان و بعضا سودجویی هایی به وجود آمده هست؛ بنابراین دولت تصمیم گرفت کالاهای وارداتی را بر حسب نیاز و بازار اولویت بندی کند و مقرر شد لیستی از آن ها را که هر کدام در گروه ها و اولویت های یک تا سه قرار دارند دلار با قیمت متفوات تخصیص دهد.

بر این اساس مقرر شد جهت واردات کالاهای اساسی و مهم دلار ۳۸۰۰ تومانی تخصیص داده شده است یابد. جهت واردات کالاهای گروه دوم که مشمول بر مواد اولیه، تجهیزات و ماشین آلات تولید می شود دلار ۴۲۰۰ تومانی تخصیص داده شده است یابد و جهت واردات سایر کالاها دلار با قیمت توافقی تعیین شود که هنوز لیست این کالاها اعلام نشده است.

هنوز لیست کالاها و قیمت دلار جهت واردات آنها اعلام نشده است

هنوز لیست کالاهای اولویت بندی شده است جهت تخصیص ارز اعلام نشده است

در زمینه این شرایط واردات و تقسیم بندی جهت تخصیص دلار با قیمت های متفاوت، پدرام سلطانی – نایب مدیر اول اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران – به ایسنا گفت: هنوز هیچ لیستی از کالاهایی که جهت واردات و تخصیص ارز اولویت بندی شده است اند، اعلام نشده هست. ولی قرار بود کالاهای اساسی و استراتژیک در گروه اول، مواد اولیه صنعتی، ماشین آلات و بعضی کالاهای مورد نیاز در گروه دوم، بعضی از کالاهای مصرفی مهم در گروه سوم قرار گیرند که این سه گروه از کالاها به ترتیب از دلار ۳۸۰۰ تومانی، ۴۲۰۰ تومانی و دلار با قیمت توافقی میان صادرکننده و واردکننده استفاده کنند. همچنین گروه چهارم کالاهای ممنوعه ای است که اجازه ورود ندارند، آیا که در کشور مشابه آنها تولید می شود. البته از این منظر می توان این گونه نتیجه گرفت که کالاهایی که در لیست اول، دوم و چهارم نباشند، قطعا جزو کالاهای گروه سوم و مشمول قیمت ارز توافقی هستند.

نایب مدیر اول اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران ضمن اعلام اینکه هنوز لیست کالاهای اولویت‌بندی شده است جهت تخصیص ارز اعلام نشده هست، گفت: در شرایط فعلی اولویت‌بند

وی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه کدام دسته از کالاها دلار ۴۲۰۰ تومانی دریافت کرده اند و آیا مشکلی در این زمینه وجود دارد؟ اظهار کرد: قرار بود ماشین آلات و مواد اولیه در لیست دوم و مشمول تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی باشند، ولی اختلال در این زمینه وجود دارد، آیا که طبق آخرین گزارش های اعلام شده است از سوی مدیر شرکت توسعه تجارت ۲۸ میلیارد دلار ثبت سفارش انجام شده است که فقط حدود ۱۰ میلیارد دلار آن تخصیص داده شده است است که می توان این گونه تصور کرد که بخش قابل توجهی از کالاهایی که مربوط به گروه دو و مشمول دلار ۴۲۰۰ تومانی هست، در این میان هستند.

افزایش ثبت سفارش واردات، ترساندن است

نایب ربیس اول اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران در پاسخ به سوالی راجع به اینکه زیاد کردن ثبت سفارش واردات کالا در شرایط امروز ترساندن به شمار می رود یا خیر؟ گفت: قطعا زیاد کردن ثبت سفارش واردات کالا ترساندن جهت ذخایر ارزی کشور در این شرایط و محدودیت ها به شمار می رود. به همین علت به دولت توصیه کردیم دلار ۴۲۰۰ تومانی را فقط به کالاهای مهم و دارو تخصیص داده شده است دهد، چراکه منابع ارزی ما به خاص منابعی که امکان نقل و انتقال جهت آنها فراهم هست، محدود بوده و تقاضای زیاد می تواند آن را به آخر ببرد که در آن وقت حتی در تخصیص ارز جهت کالاهای مهم و دارو نیز دچار این مسئله خواهیم شد.

هنوز لیست کالاها و قیمت دلار جهت واردات آنها اعلام نشده است

سلطانی ادامه داد: در شرایط کنونی زیاد کردن تقاضا جهت ثبت سفارش کالا و دریافت ارز یک ترساندن است لذا باید مدیریت شود و کاری که دولت با طمانینه انجام داده و به سمت گروه بندی کالاها انجام داده، یک گام رو به جلو محسوب می شود. البته در این میان باید مراقب بود اتفاقی نیفتد و مشکلی به وجود نیاید، آیا که کالاهایی که در لیست ممنوعه قرار می گیرند به خاص آن دسته از کالاهایی که مورد نیاز بازار بوده و قاچاق پذیر هستند، شاهد قاچاق شدن آن خواهیم بود، آیا که هر کالایی که مورد نیاز باشد قطعا راه ورودش به بازار را پیدا خواهد کرد.

تعیین چند قیمت جهت واردات بهتر از پرداخت یکسان دلار ۴۲۰۰ تومانی است

نایب مدیر اول اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران ضمن اعلام اینکه هنوز لیست کالاهای اولویت‌بندی شده است جهت تخصیص ارز اعلام نشده هست، گفت: در شرایط فعلی اولویت‌بند

وی راجع به اولویت بندی صورت گرفته جهت ورود کالاهای متفاوت این گونه به ایسنا توضیح داد که قطعا تصمیم گیری دولت جهت گروه بندی کالاهای مورد نیاز نسبت به بیانات ماه های گذشته مبنی بر اینکه به همه نیازمندان ارز، دلار ۴۲۰۰ تومانی داده می شود، تصمیم بهتری است ولی مسلما ایراداتی خواهد داشت و نیاز به اصلاح آن وجود دارد که می توان به امکان بیش اظهاری، گرانفروشی، قاچاق شدن کالاهای وارداتی به خارج از کشور تحت عنوان قاچاق صادراتی و … اشاره کرد؛ بنابراین مسئولان تصمیم گیر در این زمینه باید نسبت به آن توجه کنند.

نایب مدیر اول اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران اضافه کرد: البته بهتر بود که دولت ارز را با قیمت آزاد به همه یا اکثر کالاها به صورت یکسان تخصیص داده شده است می داد و هزینه آن را جهت اقشار آسیب پذیر از طریق یارانه نقدی جبران می کرد که قطعا از راهکارهای دیگر آسیب، رانت و مشکلاتش کمتر است.

هنوز لیست کالاها و قیمت دلار جهت واردات آنها اعلام نشده است

سلطانی همچنین راجع به سوالی مبنی بر اینکه آیا زیاد کردن یارانه های نقدی باعث زیاد شدن حجم نقدینگی و زیاد کردن تورم در شرایط کنونی نمی شود، این گونه پاسخ داد که حجم نقدینگی در کشور طی سال های گذشته به قدری زیاد کردن یافته که تاکنون سابقه نداشته و اگر دولت از این راهکار یعنی زیاد کردن یارانه نقدی اقشار آسیب پذیر جهت جبران زیاد کردن قیمت کالاهای مهم و مهم استفاده کند، به هیچ وجه در برابر حجم نقدینگی کنونی در کشور به حساب نمی آید و دیده نمی شود که بخواهیم دلواپس آن باشیم.

واژه های کلیدی: واردات | وارداتی | بازرگانی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs